Jako mieszkańcy Ziemi znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym. Destrukcyjny wpływ naszej działalności na stan planety jest niezaprzeczalny. Twórcy tej zapierającej dech w piersiach i pouczającej serii przyrodniczej odwiedzają 15 różnych miejsc na świecie, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przywrócić równowagę w przyrodzie i na nowo zdefiniować w niej miejsce człowieka.
Program jest okazją do poznania inspirujących działaczy na rzecz przyrody i ekologów, ale także zobaczenia rzadkich materiałów archiwalnych oraz niesamowitych zdjęć z najpiękniejszych zakątków świata, zebranych razem, aby umożliwić nam głębsze zrozumienie środowiska naturalnego i naszego w nim miejsca. Czy wkraczamy właśnie w nowy okres historii ludzkości, w którym przyroda doczeka się wreszcie należytego uznania?
Odcinek 1: Przebudzenie
Na pacyficznym atolu Bikini, miejscu gdzie przeprowadzono największy na świecie eksperyment z bronią jądrową, natura zaskakuje nas swą żywotnością, a także stopniem, w jakim zależy od niej nasza gospodarka. Uświadamiamy sobie, że jeśli ograniczymy swą działalność do granic stawianych przez środowisko naturalne, zasoby jakimi dysponujemy mogą wystarczyć na wiele pokoleń.
W Panamie przekonujemy się, w jak wielkim stopniu właśnie od przyrody zależny jest największy na świecie korytarz handlowy, Kanał Panamski. Bez otaczających go lasów Kanał by wysechł. W Norwegii z kolei historia kryzysu dorszowego pokazuje, jak łatwo przez brak refleksji można doprowadzić do wyczerpania bogatych zasobów naturalnych. Szanując ograniczenia, które stawia nam natura, możemy sprawić, że paradoksalnie będziemy dysponować znacznie większymi zasobami.
Odtworzenie Parku Narodowego Gorongosa w Mozambiku, zdewastowanego podczas wojny domowej, uzmysławia nam, że nawet zniszczone przez człowieka ekosystemy można przywrócić do życia wskutek przemyślanego działania. Kiedy natura jest zdrowa, ludzie również na tym korzystają. Jeśli sprzymierzymy z nią nasze wysiłki, wówczas otworzą się przed nami nieograniczone możliwości.
Odcinek 2: Zrozumienie
Przywrócenie naturalnego stanu rzece Elwha w Ameryce Północnej pozwoliło nie tylko na odtworzenie lokalnego, leśnego ekosystemu, ale także dało szansę przetrwania zagrożonej populacji orek występujących o całe setki mil dalej. W Chinach determinacja jednego z naukowców, by przywrócić na wieś świetliki, odmieniła życie wiejskich społeczności.
Powrót wilków do pierwszego amerykańskiego Parku Narodowego, Yellowstone, przeobraził cały krajobraz, uświadamiając nam, że drapieżniki stanowią kluczowy element odbudowy ekosystemów. Odkrywamy, że istnieje nie tylko związek między elementami danego ekosystemu, ale również pomiędzy różnymi ekosystemami. Okazuje się też, że pojedynczy gatunek może całkowicie odmienić krajobraz; od malutkich świetlików po majestatyczne wilki.
Sadzenie drzew w Szkocji ma na celu odwrócenie zjawiska masowego wylesienia, a tym samym odbudowanie rodzimej przyrody kraju, ale może również łagodzić skutki zmian klimatycznych. W Kapsztadzie, natura dostarcza cennej wskazówki jak łagodzić niszczycielski wpływ suszy, pokazując, że niewłaściwe drzewa w niewłaściwym miejscu mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. W przyrodzie wszystko jest ze sobą powiązane, a dążąc do odtwarzania środowiska naturalnego wszyscy odnosimy korzyści – zarówno ludzie jak i zwierzęta.
Odcinek 3: Zmiany
Przywracając puszcze, lasy namorzynowe, łąki morskich traw, rafy koralowe i, co najważniejsze, bioróżnorodność, możemy ułatwić przyrodzie pochłanianie nadmiaru węgla z atmosfery i spowolnić katastroficzne zmiany klimatu. Od tropikalnej wyspy Borneo po lodową pokrywę Antarktydy, globalne ocieplenie zmienia nasz świat szybciej niż kiedykolwiek przedtem, ale jednocześnie rośnie nasza wiedza na temat potencjału natury, która może nam pomóc skutecznie nim zarządzać.
Wraz ze wzrostem świadomości ludzie zaczynają stawać w obronie naszej planety i domagają się jej ochrony jak nigdy dotąd. Politycy angażują się w międzynarodowe działania, naukowcy odkrywają nowe technologie, dzieci prowadzą kampanie w mediach społecznościowych, a miejscowi działacze walczą o szacunek dla Ziemi. Świat się zmienia. Nadszedł Czas Natury. Jest to nasza największa nadzieja na dobrą przyszłość.