Polska Akademia Nauk postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i mobilizować do działania badaczy z Polski. Wszystko po to, aby mogli oni uzyskać więcej grantów i byli bardziej zauważani w Europie oraz na świecie
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) co roku rozdaje naukowcom wiele grantów. Dotychczas rozdano ich ponad 5 tysięcy, z czego 21 trafiło do Polaków. Nie da się ukryć, że te, które udało się pozyskać są powodem do dumy. Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę, że na tle innych państw nadal wypadamy słabo. Dla porównania warto zaznaczyć, że Wielka Brytania ma ich na swoim koncie na przykład 1300, Niemcy 900, Francuzi 800, a Węgrom udało się wywalczyć 48 grantów. Porównując się nawet z ostatnim z wymienionych krajów nasza pozycja nadal nie jest dobra.
Stąd też pomysł, aby PAN pomógł polskim naukowcom. Uruchomione na początku kwietnia Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN chce nie tylko zwiększać szanse polskich naukowców zabiegających o granty, ale zamierza zachęcać polskie jednostki naukowe, by zapraszały do Polski wybitnych naukowców, którzy mają granty ERC lub pomysły na takie granty.
Do 2020 roku na naukowców czeka 13 mld euro. Jest się zatem o co bić. Nie chodzi tutaj jednak tylko i wyłącznie o to, by pochwalić się przed innymi krajami dobrymi badaczami. To także szansa dla naukowców na swobodne działania. Mogą oni zdobyć pieniądze na coś, co chcą badać i w indywidualnie zaplanowany sposób nimi dysponować.
Biuro chce pomagać w dopracowaniu pomysłu naukowego i w przedstawieniu go w grancie. Pomoże też w sprawdzeniu administracyjnych i finansowych części grantu. Ma także dla ubiegających się o dofinansowanie prowadzić szkolenie z zakresu umiejętności miękkich i organizować panele próbne, które pomogą uczonemu przygotować się do drugiego etapu konkursu – prezentacji pomysłu przed recenzentami.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl