Osiągnięcie sukcesu finansowego zależy nie tylko od tego, jak radzimy sobie z matematyką czy księgowością. Jest to również związane z cechami, które posiadamy, a także ze sposobem myślenia. W jaki sposób rzutują one na ilość środków na koncie?
Co łączy osoby, które osiągnęły sukces finansowy? Jest kilka cech, które są adekwatne dla nich wszystkich, choć każdy z badaczy ma na ten temat własne zdanie. Steve Siebold przepytał 1300 milionerów żeby znaleźć 7 cech, które łączą ich wszystkich. Z kolei Thomas Corley badał przez 5 lat zachowania zamożnych i biednych, porównując ich podejście do finansów. Prawdopodobnie najbardziej zaawansowane analizy poczynili autorzy książki „Sekrety Amerykańskich milionerów”, którzy przez lata bazowali nie tylko na wywiadach, ale też na statystykach i konkretnych danych finansowych. Wszystkie wymienione publikacje potwierdzają, że sukces finansowy zależy od wieloletniej pracy, wymagającej determinacji i nieustannej chęci poszerzania swojej wiedzy w danym zakresie.
Okazuje się, że znacznie łatwiej jest nam osiągnąć sukces finansowy, gdy mamy rozwinięte poczucie bezpieczeństwa, a dokładniej, gdy góruje ono nad potrzebą konsumpcji. Z kolei rzucanie się w wir zakupów to raczej domena ludzi, którzy uwielbiają spontaniczność i w życiu kierują się emocjami, pomijając często etap planowania – w tym przypadku, planowania finansowego.
Chcąc osiągnąć sukces finansowy warto jednak zwrócić uwagę na kilka obszarów, w obrębie których możemy coś zmienić. Pierwszy z nich to prowadzenie budżetu i planowanie wydatków. Stanowi on podstawę dojścia do płynności finansowej, która z kolei ułatwia oszczędzanie i pomnażanie kapitału. Warto zatem rozpocząć od przeprowadzenia analizy stałych kosztów i dodatkowych wydatków. Nie chodzi o to, aby przeglądać dane z całego naszego życia, a jedynie z kilku ostatnich miesięcy. Taki przegląd z pewnością uwydatni indywidualne tendencje do zachowań niesprzyjających sukcesom finansowym – łatwe uleganie promocjom czy nadzwyczajna szczodrość tuż po wypłacie. Mając świadomość, gdzie najszybciej znikają pieniądze, łatwiej uniknąć miejsc czy sytuacji, które do tego doprowadzają. Z kolei planowanie wydatków pozwala w pełni zapanować nad odpływem gotówki.
Źródło: Publicis Consultants