Buty trekkingowe to rodzaj obuwia, który idealnie sprawdzi się wśród wszystkich osób, które cenią sobie aktywność fizyczną, a przy okazji również zależy im na wygodzie oraz miejskim stylu. W tym artykule postaramy się wskazać, czym powinno kierować się przy wyborze butów trekkingowych, a także jakie mają one wady oraz zalety.
Wady i zalety butów trekkingowych
Buty trekkingowe jak każdy rodzaj obuwia, mają swoje wady i zalety. Do zalet należy zaliczyć:
- dobrą ochronę stóp przed wszelką wilgocią (błotem, śniegiem, deszczem oraz rosą),
- solidność wykonania,
- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pieszych wędrówek po trudnych terenach,
Z kolei wśród wad trzeba wymienić:
- zbyt mała wygoda w części przypadków,
- zbyt mała oddychalność obuwia,
Poza tym do wad butów trekkingowych można również zaliczyć fakt, że sprzedawcy na wyprzedażach damskich butów trekkingowych oferują obuwie, które swoją charakterystyką ma niewiele wspólnego z butami trekkingowymi, a przypomina je jedynie designem i stylistyką. To samo dotyczy męskich wyprzedaży.
Czym kierować się przy wyborze butów trekkingowych?
Warto przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu zastanowić się nad takimi kwestiami jak to: z jaką częstotliwością będziemy owe buty używać, w jakich porach roku oraz o jakiej pogodzie, do jakiego rodzaju turystyki je przeznaczymy, a także, w jakim typie gór będziemy z nich korzystali. Przy wyborze odpowiednich dla nas butów trekkingowych, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad kilkoma następującymi czynnikami, aby mieć pewność, że wybrany przez nas model będzie dla nas tym właściwym. Do takich czynników należy zaliczyć:
– wysokość butów – wyróżnić można wysokie oraz niskie buty trekkingowe. Warto zatem zastanowić się porządnie, który rodzaj będzie dla nas bardziej odpowiedni. Wysokie buty trekkingowe są dobre dla osób, które są początkującymi turystami i szukają obuwia na krótsze wyjazdy. Takie buty bowiem bardzo dobrze chronią stopy przed wszelką wilgocią, ale także lepiej stabilizują stopy niż niskie buty trekkingowe, dzięki czemu początkującym turystom łatwiej i przyjemniej chodzi się po trudnych terenach. Wysokie buty trekkingowe są także dobrym rozwiązaniem dla tych bardziej doświadczonych turystów, którzy potrzebują obuwia na cięższe warunki, gdyż ich charakterystyka sprawia, że idealnie pasują na zimę. Natomiast niskie buty trekkingowe są idealną opcją dla tych osób, które potrzebują obuwia na cieplejsze miesiące. Dzięki temu, że są one lżejsze, chodzi się w nich wygodniej, a także szybciej.
– materiał butów – wyróżnić można kilka materiałów, z których produkowane są buty trekkingowe jak: zamsz, skóra licowa, materiały syntetyczne oraz nubuk. W zależności od zastosowanego w produkcji materiału charakterystyka butów może się różnić. Przykładowo buty trekkingowe skórzane są ciężkie i bardzo trwałe, dzięki czemu sprawdzą się bez zarzutów porą zimową. Natomiast buty trekkingowe wykonane z materiału syntetycznego będą zazwyczaj lżejsze i wygodniejsze, dlatego będą idealną opcją na cieplejsze miesiące. Warto zatem zwracać uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane buty trekkingowe.
– rodzaj podeszwy – kolejnym istotnym czynnikiem, który powinien mieć duże znaczenie przy wyborze butów trekkingowych, jest rodzaj podeszwy, jaki dany model posiada. To kwestia o tyle istotna, że obuwie, posiadające dobrej jakości podeszwę, zapewnia lepszą przyczepność, a co za tym idzie, wzrasta również nasze bezpieczeństwo. Warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy dany model butów trekkingowych posiada twardą, czy też miękką podeszwę. Te, posiadające twardą podeszwę sprawdzą się bowiem bardzo dobrze na tych nawet najbardziej wymagających szlakach.
– obecność membrany – to kolejny czynnik, który warto mieć na uwadze przy wyborze butów trekkingowych. Jej obecność sprawia bowiem, że nasze buty są wodoodporne, dlatego jest ona szczególnie polecana dla osób, które chcą używać owych butów w ciężkich warunkach, w których wilgotność jest na bardzo wysokim poziomie. Obecność membrany ogranicza jednak oddychalność obuwia, dlatego dla osób, które chcą używać butów trekkingowych w cieplejszych porach roku, jej obecność jest zbędna.
Facebook
RSS