Założenie firmy przez kobietę jest dla niej z pewnością sporym wydarzeniem. Cały ten proces może ją jednak zupełnie odmienić
Przeprowadzono już wiele badań dotyczących przedsiębiorczych mężczyzn. Ciągle jednak niewiele było tych odnoszących się do równie przedsiębiorczych kobiet. Naukowcy w końcu zdecydowali się dokładniej przyjrzeć kobietom, które postanowiły założyć swój biznes.
Dr Magda Drzewiecka-Sarosiek przepytała 450 kobiet po to, by sprawdzić jakie zmiany zachodzą w ich osobowości po założeniu firmy. Jej badania wykazały, że kobiety, które odnoszą sukces w biznesie różnią się temperamentem, osobowością, przekonaniami i postawami od tych, które ponoszą porażkę w tej dziedzinie lub nie zamierzają zajmować się biznesem.
Kobiety, których plan na biznes się powiódł mają dużą odporność emocjonalną i małe skłonności do rozpamiętywania i przeżywania minionych zdarzeń. Cechuje je też najwyższy poziom aktywności, wytrzymałości, ekstrawersji, sumienności, optymizmu, przekonania o własnej skuteczności i zadowolenia z życia. Te pozytywne cechy przekładają się też na znacznie lepsze wyniki biznesowe.
Analiza wykazała, że wbrew potocznej opinii, temperament nie jest jednak genetycznie ukształtowany i niezmienny. Cechy temperamentu ulegają zmianie w wyniku zdarzeń uważanych za pozytywne, czyli sukcesu. Nie wszystko od razu jest jednak kolorowe. Na samym początku panie muszą się mierzyć z wieloma trudnościami i obawami, a to skutkuje mniejszą wrażliwością, wytrzymałością i optymizmem. Nawet w tej sytuacji są one mimo wszystko bardziej zadowolone niż inne kobiety. Na razie jednak nie wiadomo, czy na późniejszych etapach te negatywne skutki są niwelowane, albo pojawiają się pozytywne rezultaty prowadzenia biznesu dla kobiecego temperamentu.
Tego typu badania pozwolą przygotowywać o wiele bardziej precyzyjne programy szkoleniowe dla kobiet przedsiębiorców. Dobrze by było, aby oprócz wiedzy z zakresu księgowości, marketingu czy zarządzania firmą, wiedziały także jak powinny pracować nad swoim stanem emocjonalnym.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Facebook
RSS