Doktor Agnieszka Nowosielska to kolejna Bohaterka naszego raportu „Biznes się nie poddaje” i „Kobiety się nie poddają”. Jest właścicielką warszawskiej Kliniki DR NOWOSIELSKA Okulistyka i Chirurgia Oka, w której wraz z zespołem zajmuje się diagnostyką i terapią chorób okulistycznych, przede wszystkim chorób siatkówki. O tym, jak obecność koronawirusa wpłynęła na Klinikę i jak sobie radzi z tą sytuacją dziś opowie naszym Czytelnikom.
Pani Agnieszko, jakie były reakcje w Pani Klinice na ogłoszenie stanu epidemii w Polsce? Jak przyjął to zespół, a jak Państwa Pacjenci? Jak wygląda u Pani sytuacja w Klinice?
Początki były trudne. Przede wszystkim dlatego, że nikt nie wiedział, czego się spodziewać. Pierwsza reakcja to całkowity paraliż, strach i przerażenie. Personel medyczny – pielęgniarki, instrumentariuszki i lekarze z racji wykształcenia, przyjęli informacje znacznie spokojniej, niż pracownicy administracyjni.
Wszyscy jednak zachowali na zewnątrz spokój i wykazali zrozumienie dla sytuacji. Wiadomo również było, że w takim momencie trzeba ze sobą współpracować.
Większość naszych pacjentów to osoby w podeszłym wieku. Są to, jak wiadomo osoby, które szczególnie zagrożone są przez infekcje COVID-19. Pacjenci początkowo bali się przychodzić na wizyty.
Po około 2 tygodniach, wszyscy i pracownicy i pacjenci, oswoiliśmy się z nową sytuacją i nauczyliśmy się w niej funkcjonować. Ograniczenia są jednak bardzo męczące.
Jakie środki bezpieczeństwa na rzecz zespołu i Klientów Państwo podjęli w swej warszawskiej Klinice?
Jesteśmy Kliniką okulistyczną specjalizującą się w leczeniu chorób siatkówki. Jest to jedna z niewielu gałęzi okulistyki, która wymaga leczenia w trybie pilnym.
Leczymy takie choroby jak odwarstwienie siatkówki, wylewy do oka, zakrzepy – stany te wymagają operacji w trybie natychmiastowym.
Prowadzimy terapię zastrzykami takich chorób jak zwyrodnienie plamki czy cukrzyca. Leczenie takie nie może być przerwane, gdyż skończy się trwałym pogorszeniem widzenia u pacjentów. Przerwanie działalności nie wchodziło więc w grę.
Pomimo trudności, udało się nam kontynuować działalność, ograniczając przyjęcia do najbardziej potrzebujących pacjentów.
Uruchomiliśmy również usługę, której nie było poprzednio czyli tele-poradę. Doświadczony specjalista jest w stanie określić na podstawie wywiadu czy objawy prezentowane przez pacjenta wymagają pilnej wizyty okulistycznej. Możliwość wystawienie recept w systemie elektronicznym pozwala na zdalne leczenie prostych schorzeń jak zapalenie spojówek czy zespół suchego oka. Tele-porada to dość wygodne rozwiązanie, aby ocenić czy pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy specjalisty. Można w ten sposób zmniejszyć ilość pacjentów przyjmowanych w Klinice i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo tych, którzy wymagają zabiegu czy leczenia.
Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa pacjentom i personelowi Kliniki opracowaliśmy specjalne procedury higieniczne. Dokonaliśmy tego na podstawie zaleceń wydanych na czas epidemii COVID-19 przez Amerykańską Akademię Okulistyczną.
Pacjenci wchodzą do kliniki pojedynczo. W poczekalni nie przebywa na raz nigdy więcej niż 2-3 osoby, zatem dystans pomiędzy nimi jest większy, niż zalecane 2 metry.
Pacjenci mają mierzoną temperaturę ciała przed wejściem do Kliniki a osoby z podwyższoną ciepłotą ciała nie są wpuszczane. Wszyscy wchodzący muszą odkazić dłonie.
Udostępniamy maski i rękawiczki pacjentom, jeżeli wymaga tego postępowanie medyczne.
Staramy się również ograniczyć ilość czasu spędzanego w Klinice do niezbędnego minimum. Można powiedzieć, że koncentrujemy się na „sednie sprawy”, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, ale i maksimum skuteczności leczenia.
Personel kliniki jest zabezpieczony w odpowiedni sposób. Pracujemy w maskach chirurgicznych, goglach i fartuchach. Na sprzęt okulistyczny nakładane są specjalne osłony, aby zabezpieczyć przed możliwością zakażenia się pacjent-lekarz.
Sprzęty medyczne i okulistyczne są na bieżąco dezynfekowane.
Opracowaliśmy materiał wideo dla pacjentów, który dostępny jest na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku, który pokazuje i wyjaśnia nowe procedury higieniczne uruchomione w Klinice w związku z pandemią.
W systemie Home Office bardzo dużo czasu spędzamy przed monitorami komputerów i laptopów. Jak można zadbać – prostymi ćwiczeniami lub zmianą nawyków o nasz wzrok?
W czasie kwarantanny dużo przebywamy w domu. Najczęściej przed ekranem telewizora lub komputera. Dla oczu to z całą pewnością nadmierne obciążenie. Zaczynają wtedy szczypać, swędzieć, kłuć. Pojawia się uczucie, jakby coś siedziało w oku. Są to objawy nadmiernego wysuszenia oczu czyli tak zwanego „zespołu suchego oka”.
Gdy długo pracujemy przed ekranem, musimy zachować odpowiednie zasady, aby praca ta nie była zbyt uciążliwa dla oczu:
– co 1,5-2 godziny należy zrobić sobie przerwę i odejść od ekranu oraz popatrzeć w dal przez 5-10 minut,
nie wolno zapominać o mruganiu! Badania amerykańskie pokazały, że osoby pracujące przy komputerze, zapominają o mruganiu, co jest przyczyną nadmiernego wysychania oczu.
– spędzając czas przed komputerem, należy stosować leki nawilżające do oczu. Są one dostępne w postaci kropli lub żeli bez recepty. Najlepsze są te bez konserwantów.
podczas pracy przed ekranem lepiej jest używać okularów a nie soczewek kontaktowych. Oczy w okularach mniej się męczą i mniej wysychają.
– należy pić wodę, około 1,5-2 litry dziennie.
Na stronie kliniki www.drnowosielska.pl w zakładce „Zespół suchego oka” znajdą Państwo informacje o tym, czym jest Zespół suchego oka i jak go leczyć. Zapraszam do lektury.
Jak ocenia Pani straty swojej firmy na tę chwilę? Jakiej pomocy i wsparcia od państwa oczekiwałaby Pani jako przedsiębiorca, co najbardziej by Pani pomogło?
Trudno określić straty na chwilę obecną.Wszystko zależy od tego, jak długo potrwa zamrożenie gospodarki. Liczba pacjentów zmniejszyła się znacznie. Nie zarabiamy. Mam nadzieję, że funduszy starczy na opłaty oraz pensje dla pracowników. W dobie pandemii potrzebne jest wsparcie państwa w utrzymaniu miejsc pracy oraz samej firmy.
Moim zdaniem, branża medyczna różni się nieco od innych sektorów gospodarki i poza oczywistymi działami jak chirurgia plastyczna, powinna być włączona w szeroko pojętą politykę społeczną państwa polskiego.
W branży medycznej szczególnie istotny jest szeroki i jak najbardziej równy dla wszystkich pacjentów dostęp do wysokospecjalistycznych procedur. Niestety, ograniczenia nakładane przez NFZ, procedury przygotowywane przez urzędników a nie profesjonalistów, nie sprzyjają temu. Wiele ośrodków prowadzonych przez prywatnych właścicieli mogłaby zapewnić wysokospecjalistyczne usługi medyczne, ale niestety nie otrzymują one kontraktów z NFZ.
Gdybym mogła czegoś sobie życzyć to tzw. „uwolnienia usług medycznych” od kontroli jednego płatnika, jakim jest NFZ i wprowadzenie w nich prawdziwej konkurencji. Moim zdaniem konkurencja, jak nic innego, zawsze idealnie reguluje rynek.
Nikt z polityków nie ma odwagi tego powiedzieć, ale „udajemy, że mamy dobrą opiekę medyczną” i „udajemy, że jest ona dla wszystkich”.
W jaki sposób dba Pani o zdrowie własne i rodziny w tym czasie? W jaki sposób dba Pani o równowagę i pogodę ducha?
Uprawiam sport. Ruch jest moim lekarstwem na stres. Od dziecka zajmowałam się sportem i uważam, że służy on nie tylko zdrowiu, ale i rozwijaniu cech charakteru potrzebnych w życiu.
Prosimy o kilka podpowiedzi, jak dbać o nasze oczy na co dzień w domu? Siedzenie w mieszkaniu nie sprzyja naszemu wzrokowi, oczy stają się wrażliwe, przesuszone, zaczerwienione od godzin przed komputerem. Jakieś pomysły, co możemy sami z tym zrobić?
Oczywiście, obecna sytuacja jest dużym wyzwaniem. Miejmy nadzieję, że nie potrwa długo.
W perspektywie wieloletniej zdrowie i dobry stan oczu należy rozpatrywać w kontekście ogólnego stanu zdrowia. Stan oczu i co za tym idzie nasz wzrok, zależy od ogólnego stanu zdrowia organizmu.
Nie jest możliwe posiadanie dobrego wzroku, jeżeli źle się odżywiamy i nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości ruchu.
Najważniejsze jest to, aby kontrolować takie parametry życiowe jak ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów czy poziom cukru. Ruszać się stosowanie do wieku, możliwości i wydolności organizmu.
Zdrowe oczy utrzymujemy również dzięki zdrowej diecie bogatej przede wszystkim w kolorowe warzywa zawierające beta-karoteny.
Na czas pandemii starajmy się robić przerwy od komputera. Zagrajmy w gry planszowe.
Używajmy kropli nawilżających, aby oczy mniej się męczyły oglądając kolejne seriale.
Po więcej informacji o działalności naszej Bohaterki zapraszamy tu:
Fot. Dominik Śmiałowski
Facebook
RSS