Bieganie to sport, który nie wymaga żadnych umiejętności. By zacząć biegać, nie musisz kupować karnetu na siłownię, nie musisz także posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy odpowiednie obuwie i komfortowy, przeznaczony dla biegaczy strój. Pamiętajmy jednak, by do biegania podejść odpowiedzialnie. A zatem o czym warto pamiętać, zanim zaczniemy biegać i kiedy możemy się spodziewać pierwszych efektów?
1. Bieganie – co to? Jak się przygotować do biegania?
2. Kontuzje biegaczy
3. Bieganie: efekty
Od kilku lat bieganie ma coraz większą liczbę zwolenników. Możemy wręcz mówić o prawdziwej epidemii biegaczy. Prawdopodobnie wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia, szukamy więc sposobów, by mimo to zadbać o zdrowie. Po drugie, mamy coraz większą świadomość dobroczynnych skutków biegania. Czy warto się męczyć i pocić? Na czym właściwie polega fenomen biegania?
1. Bieganie – co to? Jak się przygotować do biegania?
Bieganie to ruch. Jest jedną z najbardziej naturalnych dla człowieka form aktywności. I jedną z najzdrowszych! U niektórych temat biegania wzbudza niechęć. Są osoby, które uważają, że bieganie jest nudne i niezwykle męczące. Ale ten sposób myślenia warto zmienić. Jak w wielu innych dziedzinach, tak i w tej najtrudniejszy jest pierwszy krok.
Bieganie nie wymaga szczególnych przygotowań ani nakładów finansowych. Jednak nawet zwykły bieg może okazać się ryzykowny. Pojawia się ryzyko kontuzji, np. urazów stawu skokowego. Dlatego, zanim zaczniemy uprawiać bieganie, warto zadbać o odpowiednie obuwie i chronić kręgosłup biegacza oraz stawy. Buty do biegania należy dopasować do rodzaju nawierzchni, po której biegamy, jak również naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Istotny jest także typ stopy. Generalnie, obuwie do biegania jest tą rzeczą, na której nie warto oszczędzać.
Oprócz odpowiedniego obuwia, warto kupić również wygodny strój, który zadba o nasz komfort, niezależnie od pogody i warunków. Wśród zakupów, dokonywanych przez biegaczy, są także m.in. okulary, słuchawki, etui na smartfona czy smartwatche. Znajdziesz je na Decathlon.pl.
2. Kontuzje biegaczy
Odpowiednie przygotowanie do biegania, jak już wspomnieliśmy, to nie kwestia modnego wyglądu czy też bycia „na czasie”. Chodzi o zdrowie. Wielu biegaczy musi sobie radzić z nieprzyjemnymi dolegliwościami i poważniejszymi kontuzjami. Mogą to być zbyt duże przeciążenia stawu, czy też tzw. kolano biegacza, czyli schorzenie związane z degeneracją chrząstek (w obrębie chrząstki rzepki). Może również dojść do deformacji stopy, związanej z nieodpowiednimi nawykami biegacza. Możliwości niestety jest wiele, a czas przy nieleczonej kontuzji działa na niekorzyść biegacza. Problem się pogłębia, ból zaczyna promieniować, a my, raz na zawsze możemy się zniechęcić do biegania, czy też uprawiania jakiegokolwiek sportu. Dlatego pamiętajmy o solidnym przygotowaniu do biegu, trenujmy rozsądnie, nie zapominając o przerwach. A kiedy poczujemy, że coś jest nie tak, bez zwlekania skorzystajmy z fachowej pomocy.
3. Bieganie: efekty
Chociaż widmo wielu kontuzji może przerażać, oczywiście bieganie ma też mnóstwo zalet. Bieganie wpływa korzystnie na nasz układ sercowo – naczyniowy, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, wzmacnia serce. Dodatkowo, bieganie znacząco poprawia nastrój, niweluje stres i oczyszcza umysł z negatywnych myśli.
Według badaczy bieganie zmniejsza ryzyko nowotworów, poprawia pracę mózgu i pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Dodatkowo pomaga się pozbyć zbędnych kilogramów. Zresztą… warto samodzielnie się o tym przekonać.
Facebook
RSS