W Polsce znana raczej tylko w kręgach medialnych, w Stanach Zjednoczonych prawdziwa gwiazda i „kobieta-instytucja”. 50 lat na antenie telewizji zamierza zakończyć serią wywiadów z najbardziej znaczącymi obecnie osobistościami USA – Barbara Walters
– Muszę zrobić z tobą jeszcze jeden wywiad, bo w przyszłym roku wybieram się na emeryturę – miała powiedzieć w połowie grudnia 2011 roku do Barracka Obamy Barbara Walters. Problem w tym, że to, co miało być sekretem, nim nie pozostało, bowiem włączony mikrofon ujawnił plany ikony amerykańskiej newsowej TV. Jeffrey Schneider, wiceprezes ABC News, miał z kolei powiedzieć: „Barbara żartuje, że przechodzi na emeryturę co roku, od początku prezydentury Clintona.”
„Most fascinating people”
Tym razem jednak, pierwsza na świecie kobieta, która współprowadziła program informacyjny, raczej nie żartuje. I też nietrudno zrozumieć 82 – letnią (!) dziennikarkę. W końcu, na antenie spędziła pół wieku. Niemniej jednak, skoro postanowiła odejść, zdecydowała, że zrobi to w wielkim stylu i w momencie kiedy nadal jest u szczytu swoich dziennikarskich możliwości.
– Kiedy odejdę, nie zrobię tego na rzecz jakiejś innej profesji, robienia czegoś innego. Po co? Przecież kocham to, co robię. Kiedy odejdę, będzie to nieodwołalne. Miałam taką długą karierę, czego mam żałować? – zadeklarowała Walters.
Karierę dziennikarki, prezenterki i pisarki kończy cykl wywiadów, które prowadzi z największymi osobistościami życia publicznego USA minionego roku („10 Most fascinating people 2011”). Cykl wywiadów pod tym szyldem Walters prowadzi od 1993 roku.
Szczególnie głośno było ostatnio o jej rozmowie z celebrycką rodziną Kardashianów, w której to bezwzględnie obnażyła brak obycia, wiedzy i umiejętności celebrytek, które znane są z tego, że są znane, a ich kariera rozpoczęła się od publikacji taśmy porno jednej z członkiń klanu, a nabrała rozpędu z racji wielkiego „derriere” tejże.
Walters wróciła do tematu seks taśmy z 2007 roku i zarzuciła Kardashainkom brak jakichkolwiek umiejętności. Zrobiła to w niezwykle elegancki, profesjonalny i obiektywny sposób, dając tym samym do zrozumienia widzowi, który kiedykolwiek darzył sympatią ową rodzinę, że robi kardynalny błąd sympatyzując z nimi.
W wywiadzie dla Davida Lettermana w „Late Show”, Walters ponownie skrytykowała celebrytki z klanu Kardashianów. – One były pierwsze na liście do zrobienia materiału. Pytam więc je, czy coś ciekawego zdarzy się w waszym życiu. Może trzeba przesunąć ten wywiad. Usłyszałam, że nie. Robimy materiał, a potem Kim wychodzi za mąż, Khloe przeprowadza się do Dallas, a Kourtney zachodzi w ciążę – kpiła.
Jedną z żelaznych zasad programu „10 most fascinating people” zawsze była ta, że osoba włączona w poczet najbardziej fascynujących, musi żyć. Dlatego szokiem dla amerykańskiej opinii publicznej było, kiedy Barbara oznajmiła, że „The most fasicnating person of 2011” jest/był Steve Jobs. Walters skomentowała ten fakt: „Rules are made to be broken”.
Takie słowa z ust dziennikarki, która jako pierwsza na świecie pokazała, że kobieta w telewizji może być nie tylko ozdobą, nie powinny dziwić.
Związana z Jackie
Barbara Walters była czterokrotnie zamężna. Z Robertem Henry Katzem, Lee Guberem i Mervem Adelsonem (dwukrotnie). Ma tylko jedną córkę (adoptowaną) Jacqueline Dena Guber (imię po siostrze) z byłym mężem Lee Guberem.
Sama Barbara Walters urodziła się 25 września w 1931 roku, w Bostonie, w stanie Massachusetts. Jej jedyny brat, Burton, zmarł na zapalenie płuc, zanim przyszła na świat, a siostra Jacqueline, urodziła się umysłowo chora. Walters, ze względu na zawód ojca, dorastała jako samotne dziecko, ucząc się w różnych szkołach: Miami Beach, Boston, NY. Była bardzo nieśmiała! Łączyła ją szczególna więź z siostrą: „Do 1985 roku, kiedy Jackie umarła na raka macicy, martwiłam się o nią, wspierałam ją, podejmowałam za nią decyzje, których moi rodzice nie potrafili powziąć, i dręczyłam się tym, że nie zawsze umiem odwzajemnić jej bezwarunkową miłość do mnie. Jackie nauczyła mnie współczucia i zrozumienia dla drugiego człowieka. Uczucia te pomogą mi później podczas przeprowadzania wywiadów – pisała w swoich wspomnieniach Walters”*.
Ukończyła Sarah Lawrence College w 1954 roku. Szybko zaczęła pracować w NBC jako sekretarka, a później jako scenarzystka i producentka. Doświadczenie i, już wtedy, znakomity warsztat, pozwoliły jej na zdobycie pracy w CBS w porannym paśmie, które konkurowało wówczas z NBC. W 1961 zaczęła okazjonalnie pojawiać się na wizji, a jej partnerami byli Mamie Eisenhower, Anwar Sadat, H.R. Haldeman. Następnie dostała szansę w dziennym paśmie, kiedy producenci zauważyli, że oprócz tego, że wygląda tak dobrze, jak inne dziewczyny w stacji, ma też dziennikarskie doświadczenie. Parę miesięcy później Hugh Downs (współprowadzący) miał powiedzieć, że Walters to najlepsze, co mogło się telewizji przydarzyć. Jej autorytet rósł. Zaczęła się także pojawiać w radiu, jako ekspert. W1969 roku relacjonowała ceremonię utytułowania Księcia Karola jako Księcia Walii.
„Królowa nocy” z 12 milionowym kontraktem
W 1974 roku nareszcie otrzymała tytuł współprowadzącej „Today show”. Magazyn Harper’s Bazaar dwukrotnie umieścił ją na liście „100 Women of Accomplishment” (w 1967 i 1971 roku). O jej talent i pojawienie się na wizji zaczęli walczyć liczni producenci konkurujących ze sobą stacji. W 1976 roku przyjęła propozycję 5-letniego kontraktu ze stacją ABC, jako współprowadząca program informacyjny. Współprowadziła też 4 inne programy w prime timie i okazjonalnie pojawiała się np. w dokumentach. Walters zarabiała krocie, nie tylko dla siebie ale i dla stacji. ABC, stawiając na Walters, wiedziała co robi. Okazało się, że tylko 13 proc. widzów, przed jej przyjściem „do newsów” zadeklarowało chęć oglądania mężczyzny jako współprowadzącego. Walters ma reputację dziennikarki, która zawsze jako pierwsza wywiadowała liderów państw lub opinii. Jak sama twierdzi, dlatego, że umiała czekać.
Trudno choćby zacząć wymieniać osobistości, z którymi miała do czynienia: Nixon, Carter, Bush, Bush Jr., Nancy Reagan, Jasir Arafat. W 1996 roku przeprowadziła wywiad z pierwszym afroamerykańskim sekretarzem stanu Colinem Powellem. Miała na wyłączność wywiady z Robertem Shapiro i Christopherem Dardenem, w trakcie procesu O.J. Simpsona. Jako pierwsza rozmawiała z Christopherem Reevem (legendarny Superman), po jego upadku z konia i paraliżu. Słynny był także wywiad z Moniką Levinsky, który w efekcie doprowadził do impeachmentu Prezydenta Clintona. W 2000 roku Walters odnowiła relacje z ABC. Lukratywny kontrakt podobno wynosi 12 milionów dolarów rocznie.
Choć przeciwników słynnej dziennikarki nie brakuje, głosów na plus jest więcej. Sama zainteresowana często powtarzała, że to empatia jest przyczyną tego, że w trakcie wywiadów ludzie potrafią jej zdradzić informacje, którymi nie podzieliliby się z nikim innym.
– W latach 60., kiedy prowadziłam poranny program stacji NBC Today, mieszkałam w bardzo ruchliwym miejscu (…). W pobliżu znajdowało się kilka dużych hoteli, w których zatrzymywali się przeważnie ludzie interesu. Zapewne dlatego, w pobliżu mojego domu, zbierały się najbardziej atrakcyjne „królowe nocy”. Codziennie o 5. rano wychodziłam z domu w czarnych okularach, bo nie miałam jeszcze na twarzy makijażu (…). „Królowe nocy” uważały za oczywiste, że wyszłam właśnie z jakiegoś drogiego numeru. A muszę powiedzieć, że nie byłam już wówczas dzierlatką. Wychodziłam więc i mijałam te młode kobiety, z których wiele nie miało jeszcze dwudziestki. „Dzień dobry” – mówiłam. „Dzień dobry” – odpowiadały. A potem wsiadałam do długiej czarnej limuzyny z kierowcą i majestatycznie odjeżdżałam. I wiecie, jakie znaczenie miał dla „królowych nocy” mój widok? Otóż dawał im nadzieję.
Anna Chodacka
*Cytaty pochodzą ze wspomnień Barbary Walters „Egzamin z życia”.
Facebook
RSS