Decyzja o rozpoczęciu życia seksualnego wiąże się z trudnymi wyborami. Ważną kwestią dla każdej kobiety jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Na rynku jest wiele dostępnych, nowoczesnych metod zapobiegania ciąży. Ich wybór powinien być świadomą i dojrzałą decyzją nie tylko kobiety, ale także jej partnera.
Po pierwsze – skuteczność
Wybierając środki zapobiegawcze należy skupić się na ich działaniu. Skuteczność zdaje się być najważniejszym czynnikiem determinującym ten wybór. Oblicza się ją za pomocą wskaźnika Pearla, który określa liczbę ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę. Im niższa jest jego wartość, tym sposób zapobiegania ciąży efektywniejszy. W tej dziedzinie od dawna wygrywa antykoncepcja hormonalna. W przypadku dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wskaźnik Pearla wynosi zaledwie 0,2 – 0,5. W przypadku metody mechanicznej, wskaźnik oscyluje w granicach od 2 do 15. Różnica jest zatem znacząca, a wyniki stoją po stronie metody hormonalnej.
Po drugie – przyjemność
Tabletki antykoncepcyjne cieszą się ogromną popularnością, pomimo tego, że można kupić je tylko na receptę. Dlaczego? Są łatwe w użyciu – wystarczy przyjmować je o określonej godzinie. Tabletka nie musi być stosowana bezpośrednio przed stosunkiem, jak w przypadku prezerwatywy. Poprawia to relacje intymne między partnerami, ponieważ nie zakłóca zbliżenia. Kobieta nie musi obawiać się nieplanowanej ciąży, co wpływa pozytywnie na jej kondycję psychiczną oraz fizyczną. Poczucie bezpieczeństwa oraz samoświadomość mają wpływ na zwiększenie aktywności seksualnej. Niestety, na brak satysfakcji ze współżycia skarży się aż 35% kobiet na całym świecie. Powodem spadku libido może (ale nie musi) być źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Tabletki na bazie octanu chlormadinonu nie hamują potencji seksualnej kobiety. Od jakiegoś czasu są już dostępne w Polsce.
Po trzecie – doskonałość
Jeśli w podświadomości kobiety tkwi opinia o własnej nieatrakcyjności, to nie pozwala ona skoncentrować się na własnych odczuciach i „dostroić się” do partnera, lecz każe czujnie śledzić jego reakcje (…) – mówi dr Andrzej Depko, ekspert programu Zdrowa ONA.
Kobiety powinny wiedzieć, że stosowanie tabletek może korzystnie wpłynąć na ich wygląd zewnętrzny. Te o silnym działaniu anty-androgenowym poprawiają stan skóry, oraz redukują nadmierne owłosienie. Do dodatkowych korzyści możemy zaliczyć łagodzenie miesiączkowego bólu oraz intensywności krwawienia.
Zdarza się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet mogą narzekać na skutki uboczne, takie jak np.: spadek libido czy przybieranie na wadze. Takie objawy świadczą o źle dobranej antykoncepcji. W takim przypadku należy od razu skontaktować się z ginekologiem, który dobierze inne tabletki – dostosowane do potrzeb pacjentki.
Opr. Kinga Pinas
Facebook
RSS