Półwysep Akamas to raj dla wielbicieli dzikiej przyrody. Wysunięty na zachód Cypru obszar to doskonałe miejsce dla pieszych i rowerowych wycieczek
Surowe skały wyrzeźbione fantazyjnie przez wodę, ciche zatoczki, niespotykana nigdzie indziej roślinność i wspaniałe panoramy Morza Śródziemnomorskiego to atuty tego odludnego zakątka Cypru. Jego nazwa pochodzi od Akamasa, syna Tezeusza, mitycznego bohatera, który powracając z wojny trojańskiej założył w tym miejscu osadę Akamatis.
W czasach starożytnych na półwyspie kwitło życie, powstawały i rozwijały się najpierw greckie, rzymskie, a potem bizantyjskie miasta. Dziś znajduje się tu jeden z parków krajobrazowych poprzecinany szlakami Afrodyty i Adonisa. Po dawnych czasach pozostały nieliczne ślady – ruiny bizantyjskiego kościoła w Meleti, osiedle antyczne w Konono, grobowce nieznanego pochodzenia wykute w skale.
Półwysep można eksplorować na różne sposoby: wybierając się na pieszą wycieczkę, rowerem górskim, samochodem z napędem na cztery koła lub drogą morską z porty rybackiego w Latchi wzdłuż poszarpanej linii wybrzeża. Broszurę z szczegółowym opisem szlaków pieszych i rowerowych można dostać w punktach informacji turystycznej. Wytrwałym polecamy odwiedziny najdalej wysuniętego przylądka Arntaoutis. Znajduje się tu automatyczna latarnia morska i wrak osiadłego na mieliźnie statku, a wielbiciele nurkowania przeżyją niezapomniane chwile pod wodą. Wąwozy, jaskinie, pionowe ściany skalne i łuki wykute przez prądy morskie w skałach to coś, co warto zobaczyć.
Wiosną i jesienią nad półwyspem przelatują tysiące migrujących ptaków, podróżujących pomiędzy Europą, Azją a Afryką. Rozgrzane słońcem, piaszczyste plaże zachodniego wybrzeża Akamas to z kolei ważne lęgowisko żółwia zielonego.
Facebook
RSS