Site icon Sukces jest kobietą!

Akademia Podatków 8Tax: O tym, kiedy mogę mieć swojego pełnomocnika i w jakim zakresie?

Każdy z nas niejednokrotnie będąc przedsiębiorcą czy też osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, wykonuje określone czynności przed organami administracji państwowej. Zdarza się, że jesteśmy wezwani do stawienia się przed określonym organem i zastanawiamy się, czy musimy pójść osobiście, czy też możemy posłużyć się pełnomocnikiem. Dzisiejszy materiał ekspercki autorstwa Beaty Hudziak, doradcy podatkowego i partnera zarządzającego 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o przybliży Czytelnikom instytucję pełnomocnika oraz wyjaśni, kiedy możemy takiego pełnomocnika umocować w sprawach toczących się przez organami podatkowymi.

Najistotniejsze jest to, że, co do zasady, we wszelkich sprawach podatkowych, których jesteśmy stroną, możemy działać osobiście lub przez ustanowionego przez siebie pełnomocnika.

Dla ważności pełnomocnictwa istotne jest prawidłowe złożenie oświadczenia woli przez podmiot będący stroną sprawy podatkowej, jak i prawidłowość podpisania umocowania przez osoby do tego uprawnione. Oznacza to, że konieczne jest skonkretyzowanie w pełnomocnictwie, kto udziela pełnomocnictwa, w jakim zakresie i komu. Dla ważności pełnomocnictwa nie jest zaś konieczne jego opłacenie, tj. uiszczenie opłaty skarbowej. Nawet, gdy pełnomocnictwo nie zostało prawidłowo opłacone, tj. nie została uiszczona opłata skarbowa, to i tak zachowuje swoją ważność. Ma to istotne znaczenie, gdyż w praktyce często spotykam się z sytuacją, gdy urzędnik żąda przedłożenia dowodu opłacenia opłaty skarbowej, wskazując, że brak uiszczenia opłaty powoduje, że pełnomocnictwo nie jest ważne. Pamiętajmy! To nie jest prawdą.

Istotny jest także prawidłowo określony zakres pełnomocnictwa. Należy w nim wskazać, m.in. czy obejmuje wszelkie czynności procesowe, czy tylko niektóre z nich. Do najważniejszych rodzajów pełnomocnictw, z którymi na co dzień możemy się spotkać w kontaktach z organami podatkowymi, należą pełnomocnictwa szczególne i ogólne.

Co to jest pełnomocnictwo ogólne

Co to jest pełnomocnictwo szczególne

Czy pełnomocnikiem może być firma, np. kancelaria doradztwa podatkowego, biuro rachunkowe, spółka?

Czy mogę umocować pełnomocnika, aby złożył zeznania albo wyjaśnienia w mojej sprawie, jeżeli jestem wezwany na przesłuchanie w charakterze strony albo świadka w sprawie podatkowej?

Czy moim pełnomocnikiem może być małżonek i czy musi posługiwać się oficjalnym pełnomocnictwem?

PODSUMOWANIE

Mamy możliwość ustanowienia pełnomocnika ogólnego w sprawach podatkowych. Dzięki tej instytucji zasadniczo uwolnimy się od obowiązku kontaktowania się z organem podatkowym, gdyż wszelkie sprawy, w tym wezwania będą kierowane do tego pełnomocnika.

Pełnomocnikiem może być tylko skonkretyzowana osoba fizyczna. Pełnomocnikiem nie musi być osoba posiadająca określone uprawnienia, np. radca prawny, adwokat czy doradca podatkowy. Pełnomocnikiem może być także małżonek.

Jeżeli jesteśmy wzywani na przesłuchanie, to stawić się na nie musimy osobiście. Jeżeli jesteśmy przesłuchiwani w charakterze strony, to możemy wziąć ze sobą pełnomocnika, który będzie uprawniony do zadawania nam pytań. Z kolei, jeżeli jesteśmy wzywani na przesłuchanie w charakterze świadka, to niestety pełnomocnika ze sobą wziąć nie możemy.

Partner cyklu – 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o

Autor: Beata Hudziak, partner zarządzający, doradca podatkowy 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o

Przeczytaj wywiad z autorką tekstu Beatą Hudziak, doradcą podatkowym, partnerem zarządzającym 8Tax Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.:

 

Exit mobile version