Wysiadywanie przed ekranem komputera nie służy naszym oczom. Negatywnie działa na nie również brak snu. Każdego dnia muszą się one zmagać z wieloma przeciwnościami. Czas zatem nareszcie o nich pomyśleć!
Sen ma służyć nie tylko wzmocnieniu naszych witalnych, ale i oczom, które w ten sposób odpoczywają. Kiedy śpimy mają one czas na regenerację po intensywnym dniu pełnym różnych aktywności. Nasze oczy potrzebują nie mniej niż 5 godzin snu, chociaż dorosły człowiek powinien spać przeciętnie ok. 8 godzin. Jeśli sen będzie niewystarczający dla zregenerowania oczu, następnego dnia może pojawić się uczucie suchości, zaczerwienienie.
Co robią nasze oczy podczas snu? Wbrew pozorom nie są one bezczynne. W fazie snu zwanej REM (od rapid eye movement) gałki oczne wykonują liczne, szybkie i nieukierunkowane ruchy. Co więcej, jest to najszybszy ruch, jaki odbywa się w ciele człowieka. Nie wiadomo, jaka dokładnie jest jego przyczyna – jednym z wyjaśnień na poruszanie się oczu jest aktywacja obszarów pnia mózgu. Według innej teorii, w fazie REM, w trakcie której najczęściej pojawiają się marzenia senne, ruchy gałek ocznych tłumaczone są podążaniem za obrazami pojawiającymi się we śnie.
W trakcie snu, podobnie jak w ciągu dnia, oczy muszą być nawilżone. Gruczoły łzowe nie robią sobie zatem przerwy tylko nadal intensywnie pracują i produkują wydzielinę po to, aby utrzymać oczy w odpowiednim stanie nawilżenia zarówno w dzień, jak i w nocy. W trakcie snu oko nie ma możliwości mrugania i wydostania wydzieliny gruczołów na zewnątrz, dlatego zbiera się ona w kącikach oczu i można ją zlokalizować nad ranem w okolicy kanalików łzowych.
Sen to jednak nie tylko relaks dla naszych oczu. Przydaje się także tym, którzy borykają się z różnymi wadami wzroku. Podczas gdy my śpimy, jakość widzenia ciągle się poprawia, dlatego też niektóre osoby z wadami wzroku po takiej nocy mogą niejednokrotnie zrezygnować z używania okularów w trakcie dnia.
Takie możliwości daje ortokorekcja – jedna z metod korygowania wad wzroku, która umożliwia dobre widzenie krótkowidzom oraz osobom z niewielkim astygmatyzmem. Osoby, które chcą z niej skorzystać powinny ubierać na noc specjalne twarde soczewki ortokeratologiczne. Rano nie muszą one już obierać okularów ani zakładać soczewek żeby widzieć prawidłowo. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie snu nasze soczewki nadają rogówce kształt, który pozwala skupiać promienie słoneczne na siatkówce, tak jak to ma miejsce w przypadku osób bez wady wzroku.
Mimo wszystko najważniejsze jest jednak to, że w trakcie snu organizm ma czas aby zregenerować się po kilkunastu godzinach dziennej aktywności. Zmniejsza się napięcie mięśniowe, komórki ulegają odnowie, uwalniany jest hormon wzrostu, wzmacnia się układ immunologiczny. Dlatego, warto zaplanować swój sen tak, aby dać naszym oczom jak najwiecej czasu na relaks.
Źródło: InnovationPR
Facebook
RSS