Od 1 lipca 2020 roku Prezes Zarządu TSC sp. z o.o., firmy będącej międzynarodowym liderem usług chemicznych w branży papierniczej. Pani Prezes posiada wykształcenie ekonomiczne, ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz EMBA – Rotterdam School of Managment Erasmus University. Posiada 20–letnie doświadczenie na stanowiskach zarządczych. Wcześniej obejmowała stanowisko Dyrektora Zarządzającego w TSC sp. z o.o., Członkini Business Center Club.
Proszę opowiedzieć nam o swojej firmie. Jak znalazła się Pani w tym miejscu zawodowym, w którym jest obecnie?
Adriana Stempkowska, Prezes Zarządu TSC sp. z o.o: Spółka TSC została założona 22 lata temu przez mojego ojca, który przepracował w branży celulozowo-papierniczej praktycznie całe swoje życie. Można powiedzieć, że przyczyniłam się do założenia spółki, ponieważ miało to miejsce po naszych wspólnych z ojcem rozmowach na temat zasadności takiej inicjatywy biznesowej. Operacyjnie uczestniczyłam w pierwszej organizacji prowadzenia tego biznesu, wynajęłam lokal biurowy i zatrudniłam pierwszych pracowników. Natomiast na co dzień, w tamtych czasach, zawodowo zajmowałam się prowadzeniem innej spółki z moim teraz już byłym mężem, spółki działającej w branży budowlanej. Po studiach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu przez parę lat pracowałam w Katedrze Finansów Przedsiębiorstw z zamiarem napisania pracy doktorskiej. Jednak bardzo ciągnęło mnie do doświadczenia w praktyce tego, czego uczyłam studentów z zakresu finansów przedsiębiorstw i tak narodził się pomysł założenia spółki w ramach powiązań rodzinnych. Zrezygnowałam z pracy na uczelni i podjęłam się organizacji biznesu w branży budowlanej. Pierwsze 5 lat działalności spółki było bardzo trudne, mnóstwo pracy, często po 12 godzin na dobę a z tego względu, że prowadziliśmy z mężem wspólnie firmę to często rozmawialiśmy o pracy w domu. To była bardzo dobra szkoła prowadzenia biznesu. Spółka osiągnęła duży sukces finansowy a ja w tamtym czasie powoli oddawałam swoje obowiązki innym osobom w firmie po to, aby skupić się bardziej na życiu rodzinnym. Będąc młodą kobietą, chciałam zostać mamą. Przez wiele kolejnych lat byłam skoncentrowana na wychowywaniu dwójki moich dzieci, dzisiaj już nastolatków. Spółka rodzinna realizowała kolejne sukcesy finansowe a ja miałam duży komfort wyboru kolejnego etapu mojej realizacji zawodowej. Zdecydowałam się na podjęcie studiów EMBA w celu nabrania świeżej energii do działania. Po uzyskaniu dyplomu otrzymałam propozycję od Prezesa TSC, mojego ojca, na objęcie stanowiska dyrektor zarządzającej w TSC. Z dużą radością przyjęłam tę propozycję. To był moment, w którym historia zatoczyła koło. Spółkę TSC przez te wszystkie lata obserwowałam i miałam dużą wiedzę na jej temat. Mam dużą przyjemność pracować z zespołem ludzi kompetentnych, skupionych na realizacji zadań a przy tym dbających o przyjazną atmosferę w pracy.
Co uważa Pani za swoje największe zawodowe osiągnięcie?
Mogłabym wymieniać wiele momentów w mojej ścieżce zawodowej, które były znaczące do osiągnięcia sukcesów w działalności firm, z którymi byłam związana, natomiast uważam, że największe moje osiągnięcie zawodowe to powrót do aktywności zawodowej po wielu latach przerwy. To była pełna mobilizacja i duża radość.
Największe przeszkody, jakie stanęły na Pani drodze, to?
Przeszkód w biznesie nie ma, jest brak wiedzy lub kompetencji. W mojej drodze zawodowej uważam, że za długo trwała przerwa w mojej aktywności zawodowej spowodowanej dużą koncentracją na życiu rodzinnym. Dobrze jest pamiętać o równowadze pomiędzy dbaniem o rodzinę oraz dbaniem o swój rozwój zawodowy. Kobiety mają również bardzo ważną rolę w życiu, rolę mamy i nie możemy zatracać się w tej roli bez dbania o naszą przestrzeń, również tę zawodową.
Przechylenie szali na stronę rodziny jest bardzo ryzykowne i może spowodować doprowadzenie do trudnej dla kobiety sytuacji, gdzie wolność wyboru jest bardzo ograniczona.
Jak sobie Pani z nimi poradziła?
W powtórne wyjście w aktywność zawodową pomogła mi decyzja o zrobieniu studiów EMBA.
Nie ma złotych środków. Każdy ma swoją ścieżkę, natomiast na pewno determinacja w dążeniu do celu jest zasadą uniwersalną.
Jakie są, według Pani, uniwersalne zasady postępowania w trudnych biznesowo chwilach?
Uniwersalna zasada, nie tylko w trudnych sytuacjach biznesowych, to zachowanie obiektywizmu w spojrzeniu na daną sytuację oraz oczywiście podejmowanie decyzji na podstawie twardych danych lub wiedzy eksperckiej. Warunki działania w biznesie mogą się zmienić bardzo szybko, dostrzeżenie zmiany i sprawna reakcja na zmianę może warunkować dalsze powodzenie danego projektu. W zarządzaniu biznesem bardzo ważna jest umiejętność współpracy z kompetentnym zespołem. Lider może być jeden, ale nigdy sam nie osiągnie sukcesu biznesowego na większą skalę.
Czyje wsparcie było i jest dla Pani ważne w zawodowych poczynaniach?
Zawodowo bardzo wspierał mnie mój ojciec. Dzięki dorastaniu jako nastolatka w domu, w którym często były rozmowy na tematy zawodowe, nasiąkałam wiedzą z różnych obszarów, ale również chęcią edukacji i rozwoju kierunku biznesowym. W trudnych momentach zawodowych zawsze mogłam liczyć na pozytywne wsparcie mojego ojca nie tylko konkretną wiedzą, ale również słowami, które dawały mi siłę do dalszego działania.
Jakie cechy, według Pani, powinna mieć skuteczna kobieta biznesu?
Takie same cechy, jak mężczyzna w biznesie. Problemy, z którymi borykają się kobiety na stanowiskach zarządczych, w większości są takie same, jak w przypadku mężczyzn. Skuteczność związana jest z poczuciem satysfakcji, która napędza nas do podejmowania kolejnych zadań, co wymaga dużego nakładu pracy. Nie chciałabym wymieniać konkretnych cech. Uważam, że każdy ma swoją indywidualną ścieżkę, której fundamentem jest pełne zaangażowanie.
Jak według Pani kobiety mogą współpracować i wspierać się w drodze do indywidualnych sukcesów?
W pracy kieruję się wyłącznie kompetencjami. Współpraca w takim zespole jest przyjemnością.
Często o tym mówię i również kieruję się taką zasadą, żeby szukać w pracy każdego dnia satysfakcji z tego co robimy, czego doświadczamy, a sukces nie może być celem samym w sobie.
Wsparcie, którego kobiety potrzebują to wsparcie przede wszystkim w sferze emocjonalnej, mające na celu budowanie swojego poczucia wartości i pewności tego, że mogę sięgnąć po więcej. Kobiety bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak szeroką wiedzę i doświadczenie mają w danej dziedzinie, często większą od swoich kolegów w pracy, ale nie potrafią wyjść z ograniczających je ram niepewności i lęku. Kobiety najlepiej rozumieją emocjonalność innych kobiet. Z tego powodu niezwykle ważne są również inicjatywy, w których kobiety nie tylko się wspierają, ale również dzielą się biznesowymi doświadczeniami. Realizując działania, które wesprą dziś kobiety w ich rozwoju zawodowym, pracodawcy powinni wykazać się indywidualnym i elastycznym podejściem. Zaangażowanie kobiet w pracę zawodową będzie rosło wraz z poczuciem przynależności do organizacji, do zespołu.
Gdzie młode kobiety powinny szukać wiedzy i inspiracji podczas startu z własnym biznesem?
Ważnym momentem w życiu zawodowym jest to, aby na starcie zadbać o doświadczeniew organizacji działającej na wysokim poziomie organizacyjnym i biznesowym. Jest to ważne między innymi z tego powodu, że nabywa się konkretną wiedzę, doświadczenie oraz dobre nawyki, które mogą nam sprzyjać w dalszym rozwoju zawodowym.Ważnym czynnikiem w rozwoju zawodowym jest świadome korzystanie z różnych seminariów szkoleniowych w celu uzupełnienia swojej wiedzy. Na rynku szkoleniowym jest bardzo szeroka oferta i warto wybierać propozycje z renomowanych źródeł. Budowanie własnego biznesu należy oprzeć o konkretną wiedzę i doświadczenie w danym obszarze biznesowym, w którym chcemy działać. Na pewno pomoże to w uniknięciu wielu błędów.
Jak uchronić się przed błędami i zminimalizować ryzyko, idąc „na swoje”?
Niestety, nie można uchronić się przed błędami. Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Natomiast oczywiście trzeba zadbać o minimalizowanie ryzyka a to jest już bardzo indywidualne zagadnienie i w każdej działalności biznesowej może być definiowane w różnych kierunkach. Tak jak wspomniałam, w minimalizowaniu ryzyka pomoże wiedza i doświadczenie już zdobyte w danym obszarze biznesowym.
Co w Pani pracy jest wspaniałego?
W mojej pracy najbardziej lubię różnorodność zagadnień od podstawowych spraw związanych z realizacją przychodów, zagadnień prawnych, finansowych, administracyjnych po strategię rozwoju przedsiębiorstwa. Zarządzam spółką, która przez ostatnie lata realizuje duży wzrost, a to jest ogromne wyzwanie oraz zobowiązanie.
Co w sobie uważa Pani za wspaniałe?
Lubię w sobie umiejętność znajdowania satysfakcji i radości w małych na pozór sprawach, jak liczne rozmowy z współpracownikami lub kontrahentami. Każde spotkanie, rozmowa może wnieść coś nowego, rozszerzyć punkt widzenia danego zagadnienia. Jestem absolutnie przekonana, że otwartość w komunikacji jest podstawą do budowania relacji, a dobrze rozumiane relacje sprzyjają dalszemu rozwojowi biznesu.
Co w kobietach ceni Pani najbardziej i co mogłaby Pani określić przymiotnikiem „wspaniałe”?
Kobiety z natury są wspaniałe! Fascynujące w kobietach jest to, że mają w sobie niesamowitą siłę i moc sprawczą, większą odporność na stres, umiejętność działania pod presją wielu zadań, lepszą organizację pracy i umiejętności współpracy zespołowej. Kobiety w biznesie są bardziej otwarte na różnorodność i dopuszczają do głosu różne opinie, chętnie poznają zdanie osób o odmiennych poglądach, są również większymi optymistkami niż mężczyźni. Rzadziej od mężczyzn podejmują bardzo ryzykowne decyzje i zazwyczaj wolą się zabezpieczyć i w każdej sytuacji mieć wcześniej przygotowany inny plan działania na wypadek niepowodzenia podstawowej strategii.
Jakie cechy charakteru, według Pani, powinna mieć skuteczna biznesmenka?
Skuteczność w biznesie to pojęcie uniwersalne, nie mające związku z płcią a jest na pewno związane z doborem określonych rozwiązań, odpowiednich instrumentów, które należy zastosować w danej sytuacji biznesowej. Kobiety w biznesie są równie skuteczne, jak mężczyźni, natomiast na pewno jest różnica pomiędzy mentalnością kobiet i mężczyzn. Kobietom często towarzyszy duża niepewność, obawy lub po prostu brak pewności siebie. Należy odważnie robić kolejne kroki w swojej karierze zawodowej, z wiarą w siebie i swoje kompetencje.
Fot. Prywatne archiwum Bohaterki
Facebook
RSS