Indie to kraj, wobec którego żaden podróżnik nie pozostaje obojętny. Dla jednych są w wielu aspektach za mało komfortowe, by podejmować trudy podróży, dla innych – i ci stanowią chyba większość – są rajem dla zmysłów i dla duszy, magicznym miejscem, które wciąga i uzależnia. Nie sposób ogarnąć ich podczas jednej kilkutygodniowej podróży; prawdziwi miłośnicy Indii przez wiele lat jeżdżą tam co roku, spędzają w nich po kilka, kilkanaście miesięcy i im dłużej tam są, tym więcej pozostaje im jeszcze do odkrycia. Indie kochają fotografowie, ludzie zafascynowani hinduistyczną i buddyjską filozofią, miłośnicy praktyk ajurwedyjskich i ci, którzy lubią bogactwo smaków indyjskiej kuchni; ci, którzy podróżują w poszukiwaniu pięknej przyrody, ci których interesuje historia i zabytki, ci, którzy lubią ludzi i chcą poznawać ich zwyczaje i kulturę, miłośnicy aktywnego stylu życia i ci, którzy w upalny dzień lubią poleżeć leniwie na plaży, wsłuchując się w szum fal.
Adventure Club ma w swojej ofercie pięć różnych kilkunastodniowych programów podróży do Indii – każdy może znaleźć dla siebie ten, który najlepiej wpasowuje się w jego preferencje. I w każdym nie zabraknie chwil, bardzo wielu chwil, kiedy po prostu krzykniemy „Wow!”
Na przełomie czerwca i lipca fantastyczna wyprawa czeka na tych, którym niestraszne długie, kilkunastokilometrowe piesze górskie wędrówki i dla których najwspanialszą nagrodą za ich trudy będą piękne widoki i zachwycająca kolorami przyroda. Jej najważniejszym celem jest trekking w Dolinie Kwiatów. Dolina Kwiatów to park narodowy wpisany w roku 2005 na listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach rozszerzenia wpisu z roku 1988, obejmującego pobliski Park Narodowy Nanda Devi. Dolina Kwiatów położona jest w górach, na wysokości ponad 3000 m n.p.m.; lato trwa tam krótko, ale bardzo intensywnie. Podczas tego krótkiego lata cała Dolina zakwita niezliczoną ilością barw – kwitnie tam wtedy ponad 500 gatunków przeróżnych kwiatów, w tym rzadkie okazy, takie jak błękitne maki czy biały lotos (saussureaobvallata). Tej feerii barw chyba nigdy nie da się zapomnieć. Zapierające dech w piersiach widoki czekają nie tylko podczas górskich wędrówek, ale również podczas przejazdów, gdzie na trasie będzie bardzo dużo krętych dróg i stromych serpentyn. Podczas tej wyprawy, nastawionej głównie na przyrodę i wędrówki nie zabraknie również duchowych aspektów Indii. W okolicach Doliny Kwiatów znajdują się liczne sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe. Będzie okazja do spotkań z ludźmi, przyjrzenia się hinduistycznym ceremoniom i rytuałom, a także odwiedzenia Ashramu Beatlesów czy obejrzenia wpisanego na listę UNESCO zabytkowego miasta Qutub Mina.
Dla miłośników nieco szybszego ruchu i warkotu silników Adventure Club przygotował wyprawę motocyklową. Przez sześć dni będziemy przemieszczać się na motorach na dystansach około 200-300 km. Będą to kilkugodzinne (4-6 h) przejazdy przez miasteczka, wydmy, drogi Jedwabnego Szlaku – każdy dzień będzie oferował inne atrakcje, a po drodze fantastyczne widoki.Trasa motocyklowa wiedzie z Delhi przez Alsisar Haveli, Bikaner, Khimsar, Jodhpur, Nimaj do Różowego Miasta czyli Jaipuru, będącego niegdyś stolicą państwa i zbudowanego zgodnie z zasadami vastushastra – staroindyjską praktyką planowania przestrzeni. Adventure Club zapewnia profesjonalną obsługę trasy – sprzęt, samochód techniczny i wsparcie mechaników.
Po zakończeniu trasy motocyklowej, w Jaipurze czeka nas następna atrakcja tego wyjazdu: odbywający się w marcu Festiwal Holi – indyjskie święto wiosny, miłości i równości stanów. Jedna z legend związanych z tym barwnym świętem głosi, że ciemnoskóry bóg Krishna zazdrościł jasnej karnacji swej pięknej wybrance o imieniu Radha. Nieszczęśliwy, zwierzył się z tego zmartwienia matce, która poradziła mu, by obsypał dziewczynę kolorowym proszkiem. Krishna, który uwielbiał żarty i psikusy ochoczo wykonał to polecenie, obsypując Radhę i inne jasnolice pasterki kolorowym pyłem. Od tego czasu gra w kolory stała się nieodzownym elementem Holi. My również włożymy białe stroje, tradycyjny turban – Pagrii i weźmiemy udział w tej zabawie. W programie między innymi, nauka tańca ludowego Radżastanu i degustacja lokalnych potraw i trunków.
Na miłośników złotych plaż w maju czeka w Indiach Goa, ale tylko na krótko, bo nie jest to wyprawa na plażowanie (choć i taka jest w ofercie Adventure Club, ale o niej później). Wyprawa do Złotego Trójkąta i Goa to przede wszystkim ogromne bogactwo architektury i dziedzictwa kulturowego, a także fauny oraz wspaniałej indyjskiej kuchni. Zaczniemy od Delhi – przejażdżki rikszami i wędrówek po pełnym kontrastów starym i nowym mieście. Następnie nasza trasa wiedzie przez Agrę, gdzie znajduje się wizytówka Indii, najczęściej pokazywany na zdjęciach z Indii, powalający pięknem biały pałac Taj Mahal. Podziwianie go w promieniach wschodzącego lub zachodzącego słońca to widok, którego się nie zapomina. Ale Agra to nie tylko Taj Mahal, przyćmiewający swoim pięknem inne atrakcje miasta – poznamy również inne jego przepiękne zabytki. Nasza trasa będzie dalej wiodła przez Bharatapur, przyciągający nie tylko bogactwem zabytków, ale również fantastycznymi możliwościami obserwacji przeróżnych ptaków zamieszkujących park narodowy wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. A następnego dnia czeka nas spotkanie z innymi okazami fauny – tym razem będą to tygrysy zamieszkujące park Rathambore. Są one przyjaźnie nastawione do człowieka, więc możliwość sfotografowania ich z niedużej odległości w naturalnym środowisku będzie nie lada atrakcją.
Podczas tej wyprawy nie ominiemy również wspaniałego Jaipuru, a na Goa oprócz złotych plaż odwiedzimy ogród przypraw i weźmiemy udział w wykładzie na temat leczniczych właściwości uprawianych na plantacji roślin. Z bliska przyjrzymy się drzewom kawowym i wanilii, będziemy obserwować polujące zimorodki, baraszkujące w koronach drzew małpy i rajskie ptaszki, sowy, papugi, kukułkowate i inne. Będziemy też mogli podziwiać zwinność chłopców wspinających się na wysokie palmy w poszukiwaniu owoców. Wyprawę zakończymy kilkudniowych pobytem w Mumbaju. Niewątpliwą jego atrakcją, oprócz licznych zabytków sakralnych różnych religii, są slumsy Dharavi. Wizyta w tym miejscu nie jest budzącym kontrowersje, bezrefleksyjnym „slumingiem”, lecz możliwością nie tylko poznania wyjątkowej specyfiki tego miejsca, ale również wsparcia mieszkających tu ludzi i ich działań przez wizytę w Centrum Wspólnoty, utrzymującym się m. in. z pieniędzy z organizacji takich wycieczek i przeznaczającym zdobyte fundusze na naukę angielskiego, zakup komputerów i inne formy edukacji nastolatków i młodych ludzi. Mieszkańcy slumsów mogą wypożyczyć tu książkę z biblioteki lub pograć w gry. Podczas tej wycieczki zobaczymy, że nie bez powodu Dharawi jest uważane za główne centrum drobnej wytwórczości w Mumbaju. Roczne przychody z różnorakiego rzemiosła sięgają tu 665 milionów dolarów, a do głównych zajęć należą: recykling, garncarstwo, hafciarstwo, cukiernictwo, farbowanie skór i wiele innych rzemiosł. Większość produktów wytwarzana jest w maleńkich warsztatach. Spacerując między chatami poczujemy atmosferę wspólnoty, łączącej mieszkańców tej dzielnicy. W Dharavi żyją ludzie ze wszystkich zakątków Indii, o czym świadczą stojące obok siebie świątyniach różnych religii. Do najciekawszych miejsc, które odwiedzimy należą: obszar recyklingu starych komputerów, gdzie trafiają maszyny z całych Indii, piekarnia ciastek, serwująca gorące i świeże słodkości czy kolonia garncarstwa Kumbharwada, gdzie rzemieślnicy wytwarzają naczynia z wysuszonej na słońcu gliny. Przyjrzymy się też pracy kobiet wypiekających przystawkę indyjską – placek papad, którego nie może zabraknąć w żadnym posiłku oraz obejrzymy tę jedyną w swoim rodzaju panoramę z dachu fabryki. To zupełnie inny aspekt Indii niż Dolina Kwiatów czy Festiwal Holi.
Dwukrotnie w ciągu roku można się wybrać z Adventure Club na wyprawę do Indii Północnych z kilkudniowym pobytem w Nepalu.Ta wyprawa to połączenie poznawania duchowych Indii, w tym bardzo ważnego miejsca kultu buddyzmu i hinduizmu – położonego nad Gangesem Varanasi, a także wielu innych ważnych miast Indii i Nepalu z ich bogactwem zabytków sakralnych oraz aktywnego spędzania czasu podczas trekkingów w okolicach nepalskiej Pokhary, gdzie można już poczuć himalajską atmosferę i zobaczyć skąpane w promieniach wschodzącego słońca szczyty Annapurny. W programie jest też przewidziana druga obok trekkingu najpopularniejsza atrakcja dla aktywnych w Nepalu – krótki rafting. Gratką dla miłośników obserwacji fauny i flory będzie trekking w Parku Narodowym Chitwan, gdzie można spotkać nosorożce, leopardy, niedźwiedzie, sarny, bizony i krokodyle, a także ogromne bogactwo ptaków.
Jeśli jest program obejmujący Indie Północne, to nie może też zabraknąć wyprawy do Indii Południowych. Wyprawa z Adventure Club do Indii Południowych i na górzyste, otoczone rafami Andamany odbędzie się w lutym. Piękne widoki, przyroda, ogrody, pałace, ciekawe obiekty sakralne nie tylko hinduistyczne i buddyjskie, ale również chrześcijańskie, judaistyczne i związane z religią Tamilów to atrakcje, jakie czekają nas w pierwszych dniach wyprawy. A ostatnie kilka dni przed powrotem do zimowej rzeczywistości będzie można spędzić wypoczywając na rajskich plażach tego archipelagu.
Szczegółowy opis trasy, informacje o kosztach, świadczeniach, terminach i sposobie zgłaszania się można znaleźć na stronie Adventure Club.
Wyprawa na trekking w Dolinie Kwiatów: http://www.adventure-club.eu/wyprawy/wycieczki-azja/indie-dolina-kwiatow
Wyprawa motocyklowa połączona z udziałem w Festiwalu Holi: http://www.adventure-club.eu/wyprawy/wycieczki-azja/indie-motory-i-festiwal-holi
Wyprawa do Złotego Trójkąta, Goa i Mumbaju: http://www.adventure-club.eu/wyprawy/wycieczki-azja/indie-zloty-trojkat-goa-mumbaj
Wyprawa do Indii Północnych i Nepalu: http://www.adventure-club.eu/wyprawy/wycieczki-azja/indie-polnocne-z-nepalem
Wyprawa do Indii Południowych i na Andamany: http://www.adventure-club.eu/wyprawy/wycieczki-azja/indie-poludniowe-andamany
Zapraszamy!
Tekst: Anita Doroba
Zdjęcia: Archiwum Adventure Club
Facebook
RSS