Fitoestrogeny zawarte w koprze włoskim (fenkule) przynoszą ulgę kobietom przechodzącym menopauzę, a do tego nie wywołują efektów ubocznych – wskazują wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie „Menopause”
Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który niestety często wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych objawów, takich jak zmiany nastroju, uderzenia gorąca, czy problemy ze snem, a ponadto zwiększa ryzyko osteoporozy i chorób serca.
Lekarze zalecają zazwyczaj, by kobiety doświadczające tego typu symptomów poddały się terapii hormonalnej, która co prawda łagodzi przebieg menopauzy i pozwala zachować odpowiednią gęstość kości, ale podwyższa prawdopodobieństwo pojawienia się innych problemów zdrowotnych – zawałów mięśnia sercowego, udarów mózgu i nowotworów piersi.
Panie, chcąc uniknąć niepotrzebnego ryzyka, coraz częściej szukają zastępstwa dla terapii hormonalnej w postaci fitoestrogenów – roślinnych hormonów występujących na przykład w czerwonej koniczynie lub soi. Wyniki badań nad skutecznością tych środków przynoszą jednak bardzo różne rezultaty.
W najnowszym badaniu naukowcy z North American Menopause Society (NAMS) wykazali jednakże, iż fitoestrogeny zawarte w koprze włoskim (Foeniculum vulgare Mill.) skutecznie łagodzą objawy menopauzy i są bezpieczne w stosowaniu.
Badanie przeprowadzono na terenie Teheranu (stolicy Iranu) na grupie 90 kobiet w wieku od 45 do 60 lat. Uczestniczki dwa razy dziennie przez osiem tygodni otrzymywały kapsułki zawierające 100 miligramów fenkułu lub placebo (środek obojętny). Kilkakrotnie (w różnych odstępach czasu) wypełniały też kwestionariusze mierzące natężenie symptomów menopauzy.
Analiza wyników pokazała, że koper włoski stanowił „efektywną i bezpieczną formę leczenia redukującą objawy menopauzy u przekwitających kobiet bez wywoływania poważnych skutków ubocznych”.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Facebook
RSS