Naukowcy są zgodni co do tego, że regularna aktywność fizyczna poprawia efektywność wykonywanej pracy i ułatwia przyswajanie wiedzy. Wiosna to wprost idealny moment do tego, aby zacząć ćwiczyć na świeżym powietrzu. Jakie trzy ćwiczenia warto włączyć do codziennych treningów? Podpowiadamy.
Jazda na rowerze
Zamiast jeździć do pracy samochodem lub korzystać z komunikacji miejskiej, warto przesiąść się na rower. Jeśli pogoda jest sprzyjająca to przebywanie w słońcu pozwoli łnić w naszym organizmie niedobory cennej witaminy D. Wystarczy zaledwie 15 minut z odkrytymi przedramionami i rękami, aby zaobserwować korzystne efekty w postaci lepszego samopoczucia i większej ilości energii. W Polsce najlepsza ekspozycja na światło słoneczne jest od początku kwietnia, aż do końca września.
Poruszanie się po miejskich, zakorkowanych drogach z pomocą roweru ma istotną korzyść w postaci łatwiejszego dotarcia do wszystkich ważnych dla nas miejsc. W praktycznie każdym dużym mieście mamy do dyspozycji efektywnie zaplanowane ścieżki rowerowe. Jeśli nie mamy własnego roweru to nic straconego – można go po prostu wypożyczyć.
Bieganie po lesie i w parku
Bieganie staje się coraz popularniejsze. Powstają nawet specjalne trasy, które pozwalają biegaczom pokonywać optymalne z dala od zgiełku miasta. W parkach, w lesie i na różnego rodzaju ścieżkach pojawiają się kolejne osoby, które chętnie korzystają z tej aktywności fizycznej. Wystarczą wygodne buty i przewiewny, elastyczny strój, aby zacząć ćwiczyć w komfortowy sposób. Jest to sport dla osób w każdym wieku.
Należy pamiętać o tym, że zbyt intensywne bieganie obciąża nasze stawy, w tym głównie kolana. Zanim zaczniemy biegać w sposób wyczynowy należy zadbać o co najmniej pięciominutową rozgrzewkę podczas której zwiększymy elastyczność mięśni nóg. Korzyści z biegania są nie do przecenienia, co potwierdzają przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.
Nordic walking
Nordic walking, czyli spacer z kijami, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko wśród seniorów. Podobnie jak spacer rozwija mięśnie i pozwala szybko spalać zbędne kalorie. Dzięki kijkom mniej obciążamy stawy, więc jest to idealna aktywność fizyczna dla osób, które chcą zwiększyć efektywność własnego mózgu bez nadmiernego wysiłku. Podczas nordic walking nasz organizm pobiera około dwadzieścia procent więcej tlenu niż w trakcie zwyczajnego spaceru. Lepsze dotlenienie sprzyja efektywniejszej pracy mózgu oraz daje nam dość energii, aby pokonywać dłuższe trasy.